Rosenlundsgatan 21A

  • Haga, Sundsvall

  • Villa

  • 7 rum

  • 136 + 68 m²

  • 1163 m² tomt

Hitta liknandeKontakta mäklare

Alla bilder

Såld

Stilren och ljus familjevilla med perfekt läge!

Bergvärme

Uteplats i västerläge

Smakfull och stilren

Privat övervåning

Isolerat garage

Fiber och bergvärme

Varmt välkommen till denna härliga och smakfulla familjevilla på Rosenlundsgatan 21A!

Boendetyp

Villa

Antal rum

7 rum och kök

Varav sovrum

3-4 st

Boarea

136 + 68 m²

Tomtstorlek

1163 m² tomt

Byggår

1947

Fastighetsbeteckning

Jägaren 15

Slutpris

3 825 000 kr

Ansvarig mäklare

Rasmus Israelsson

Rosenlundsgatan 21A

Rosenlundsgatan 21A

Omgivning

Allmänt om området

Haga är en stadsdel i Sundsvall som ligger nordost om stadskärnan. Stadsdelen har stor del villa- och parhusbebyggelse. Området är väldigt attraktivt, och bostadspriserna är därför bland de högsta i Sundsvall. Här finner du trevliga promenadstigar mot Norra Berget som utöver sin fantastiska utkiksplats erbjuder allt från konserter till trevliga aktivitetsdagar, lekpark samt trevligt grönområde. I anslutning till Norra Berget finner du också ett elljusspår som under vintertid disponeras som skidspår. Haga har åtskilliga skolor inom sina gränser. Den kommunala Hagaskolan är en f-9-skola som innehåller alla klasser från förskoleklass till och med årskurs 9. I stadsdelen ligger även en del friskolor, exempelvis Mimerskolan (med musik- och idrottsprofil), den idrottsinriktade Prolympia och Skvaderns gymnasieskola.

Serviceutbud

Här finns bl. a. bensinmack, restauranger och pizzerior, bageri, café och mataffären Coop Nära. I närliggande Bydalen ligger City Gross, Lidl och McDonalds.

Kommunikation

Goda förbindelser och en busstur mot centrum tar bara några minuter

Övrigt

Idrottsmässigt finns tillgång till både motionsstigar och elljusspår. Här finns även en av Norrlands största idrottsanläggningar - Baldershov. Utomhus finns där tennisbanor, fullt utrustad friidrottsanläggning, fotbollsplaner, ishockeyplan samt nybyggda Baldershallen som erbjuder tennis, badminton, padel, squash, bordtennis och övrig inomhusidrott samt restaurang och omklädningsrum. Det är också nära till Skönsberg fritidsgård och Hagaskolans idrottshall.

På gångavstånd

Skola

340 m

Bageri

380 m

Frisör

395 m

Liknande bostäder

Inga relaterade hem hittades