Via säkerhetsdörr kommer ni in i lägenhetens stora hall som erbjuder plats för smidig förvaring bakom stor skjutsdörrsgarderob med nya specielbeställda dörrar från Ballingslöv och praktisk Elfa-inredning. Här finns också plats för diverse byrå eller liknande för ytterligare förvaring och avlastning. Hallen har vitmålade väggar och slipat och vitlaserat parkettgolv som sträcker sig via hela bostaden.
Vidare genom lägenheten nås det stora och väldisponerade köket som ligger i öppen anslutning till matsalen. Köket är stilrent och påkostat med goda förvaringsmöjligheter bakom skåpluckor i en behagligt beige ton, stora arbetsytor på mörk bänkskiva samt vitt kakel ovanför. Köket har uppgraderats 2022 med nya handtag och nya påkostade och exklusiva vitvaror Bosch premiumserie. Här finns dubbla kombiångugnar med micro, inbyggd kaffemaskin, värmelåda, fullstor vinkyl, extra stor spishäll, integrerad diskmaskin samt fullstor kyl och frys från LG i svart för att matcha resterande vitvaror. Diskret belysning under skåpen och Plejd-styrning för perfekt ljussättning. Invid stora fönster i två väderstreck finns plats för ett matbord om önskas. Härifrån nås lägenhetens inglasade balkong.
I anslutning till köket finns en naturlig plats för ett stort matsalsbord med plats för både vänner och familj, en perfekt plats att samlas kring och avnjuta långa måltider och gott sällskap. Denna yta kan också användas som vardagsrum om ytterligare ett sovrum önskas (se alternativ planlösning). Härifrån nås både lägenhetens inglasade balkong samt den stora takterrassen.
Inglasad balkong i västligt läge, med sol från förmiddag och resten av dagen och kvällen. Här finns trätrall under fötterna och inbyggda persienner för de soligaste dagarna. Plats för en loungegrupp eller diverse annat möblemang utifrån önskemål, samt infravärme för extra värme årets kalla månader.
Ett luftigt och socialt vardagsrum med stora fönsterpartier som släpper in rikligt med ljus och öppnar upp mot den stora terrassen i västerläge. Härifrån njuter ni av utsikten över Mälarens inlopp och solnedgångarna som färgar himlen i varma toner. Perfekt för avkoppling och umgänge. Detta rum kan också användas som sovrum vid behov (se alternativ planritning).
Stor takterrass i vinkel med sol under stora delar av dagen och första parkett över magiska solnedgångar. Detta är sommarens samlingspunkt, med plats för både matgrupp, solstolar, loungegrupp och planteringar. En egen oas med vidsträckt vy över Södertälje och Mälarens inlopp.
Två sovrum i bra storlek med plats för dubbelsäng, sängbord och förvaringsmöbler. Vitmålade väggar och samma vitlaserade parkettgolv som i resten av lägenheten. Precis som resterande lägenhet har även sovrummen nya massiva dörrar för att minimera lyhördheten mellan rummen.
Från hallen nås lägenhetens stora och exklusiva walk-in-closet med PAX-garderober med optimerad inredning och inbyggd belysning för en extra exklusiv känsla. På den massiva dörren in till badrummet finns också en inbyggd spegel för att optimera ytorna.
Bostadens stora badrum nås via walk-in-closeten och har precis som resterande rum samma generösa takhöjd för en extra luftig känsla. Här finns också ett vädringsfönster som ger ett naturligt ljusinsläpp. Badrummet har även det ny utrustning från 2022, som består av WC, duschhörna, handfat med extra bred kommod, stor platsbyggd spegel samt handdukstork. Utöver det finns här en egen tvättavdelning med extra stor tvättmaskin och torktumlare från Bosch, samt Idos i tvättmaskinen för att förenkla livet ytterligare. Här finns även en ovanpåliggande arbetsbänk med generösa ytor samt både över- och underskåp för smidig förvaring. Badrummet har till sist elektrisk golvvärme för extra komfort.
Det andra badrummet är något mindre, men är även det utrustat med WC, duschhörna, handfat med extra bred kommod, platsbyggd spegel samt handdukstork, och även här finns elektrisk golvvärme.