Krönvägen 35

  • Haga, Sundsvall

  • Villa

  • 4 rum

  • 123 + 54 m²

  • 959 m² tomt

Ställ en fråga

Alla bilder

Snart till salu

Charmig 1½-plansvilla med källare i populära Haga med lummig trädgård och spabad

Spabad

Ftx-ventilationssystem

Bergvärme

Nära till service

Gångavstånd till skolor

God kommunikation

Närhet till naturreservat och utkiksplats

Välkommen till denna inbjudande och smakfullt renoverade villa som kombinerar modern komfort med charmiga detaljer!

Planritning

Ritningen är inte skalenlig och avvikelser kan förekomma.

1 av 3

Boendetyp

Villa

Antal rum

4 rum och kök

Varav sovrum

2-3 st

Boarea

123 + 54 m²

Tomtstorlek

959 m² tomt

Byggår

1947

Fastighetsbeteckning

Kaptenen 7

Energiklass

F

Föreslagen budstart

Inget utropspris

Ansvarig mäklare

Felix Krantz

Krönvägen 35

Krönvägen 35

Omgivning

Allmänt om området

Haga är en stadsdel i Sundsvall som ligger nordost om stadskärnan. Stadsdelen har stor del villa- och parhusbebyggelse. Området är väldigt attraktivt, och bostadspriserna är därför bland de högsta i Sundsvall. Här finner du trevliga promenadstigar mot Norra Berget som utöver sin fantastiska utkiksplats erbjuder allt från konserter till trevliga aktivitetsdagar, lekpark samt trevligt grönområde. I anslutning till Norra Berget finner du också ett elljusspår som under vintertid disponeras som skidspår. Haga har åtskilliga skolor inom sina gränser. Den kommunala Hagaskolan är en f-9-skola som innehåller alla klasser från förskoleklass till och med årskurs 9. I stadsdelen ligger även en del friskolor, exempelvis Mimerskolan (med musik- och idrottsprofil), den idrottsinriktade Prolympia och Skvaderns gymnasieskola.

Serviceutbud

Här finns bl. a. bensinmack, restauranger och pizzerior, bageri, café och mataffären Coop Nära. I närliggande Bydalen ligger City Gross, Lidl och McDonalds.

Kommunikation

Goda förbindelser och en busstur mot centrum tar bara några minuter

Övrigt

Idrottsmässigt finns tillgång till både motionsstigar och elljusspår. Här finns även en av Norrlands största idrottsanläggningar - Baldershov. Utomhus finns där tennisbanor, fullt utrustad friidrottsanläggning, fotbollsplaner, ishockeyplan samt nybyggda Baldershallen som erbjuder tennis, badminton, padel, squash, bordtennis och övrig inomhusidrott samt restaurang och omklädningsrum. Det är också nära till Skönsberg fritidsgård och Hagaskolans idrottshall.

På gångavstånd

Bageri

260 m

Skola

275 m

Snabbmat

295 m

Liknande bostäder

Inga relaterade hem hittades