Om du väljer mäklare tidigt i försäljningsprocessen kan du få värdefulla tips om vilka åtgärder som höjer köparnas betalningsvilja inför en försäljning. Få känner till vad köpare faktiskt är beredda att betala mer för lika väl som en duktig och engagerad mäklare. Det är inte alltid de dyraste och mest omfattande renoveringarna som ger bäst effekt. Ofta kan mindre förändringar, rätt styling och en bättre presentation av bostaden göra stor skillnad för slutpriset. På en normal marknad hjälper det dig att få Bäst Betalt. På en svag bostadsmarknad, med ett stort utbud, kan det till och med vara skillnaden mellan att bostaden säljs eller inte.

Slipa och lacka eller polera upp gamla slitna trägolv. Skinande golv reflekterar ljuset så att bostaden blir ljusare samtidigt som den känns fräschare.
Måla slitna, mörka eller skrikiga väggar med ljus färg. Då upplever många bostaden som ljusare, rymligare och mer harmonisk.
Byt ut bänkskivor, handtag och köksbeslag. Byt gammalt kakel mellan diskbänk och väggskåp.
Gör en mörk hall ljus. Visningsbesökarna bildar sig en uppfattning om bostaden snabbt. Hallen ger det första intrycket, och är ofta mörk. Gör den ljus med målarfärg och en spegel.
Det är viktigt att plocka undan och städa. Det visar att man tar hand om bostaden väl samtidigt som det blir lättare för visningsbesökarna att bilda sig en positiv uppfattning om hur det är att bo där. Riktlinjen är att man kan ta bort minst 25% av allt man har. Inte minst runt och i fönster ska man plocka bort för att släppa in ljuset och visa eventuell utsikt. Det handlar både om att det ska bli lättare att se själva bostaden och om att det ska finnas plats för många visningsbesökare att röra sig utan att bostaden känns för trång.
Ofta fyller man förråden med saker inför visningen. Försök istället att rensa ut saker och organisera förvaringen. En ren och prydlig tvättstuga är alltid mer inbjudande än motsatsen.
”Ljust och fräscht” fungerar fortfarande bra, även om fler bostäder visas på ett lite mer personligt sätt nu än tidigare, men man måste ändå låta de som kommer på visningen kunna visualisera sig själva där genom att skapa en positiv bild av hur bostaden är att bo i. Personligt men inte privat och intimt är en bra regel.
Allt för få tänker på att visningsbesökarna börjar bilda sig en uppfattning om bostaden redan innan de kommer in i den. En ren och prydlig infart till huset eller en städad trappuppgång ger besökarna ett gott första intryck, och en känsla av att fastigheten är välvårdad. Skräp i porten och på gatan utanför ger tvärt om en känsla av att det inte trivsamt att bo i området.
På en villa är infarten det första en visningsbesökare ser. Det är viktigt att rensa uppfarten från skräp och ogräs så den ser snygg och prydlig ut. En ren infart utan ogräs är inbjudande och signalerar att huset är välskött. Välklippta gräsmattor och rensade rabatter gör att tomten känns trevligare och skapar en harmonisk känsla av ordning och reda.
I själva bostaden är det hallen som ger visningsbesökarna det första intrycket. Redan efter några sekunder i bostaden har man ofta en positiv eller negativ känsla för bostaden. Den känslan kan vara stark även om man har svårt att sätta fingret exakt på vad det är som skapar den.

Det är ofta bra att anlita en stylist om bostaden är tom så att visningsbesökarna har svårt att bilda sig en uppfattning om hur den blir med möbler och inredning. Det samma gäller om det är svårt att presentera bostaden på ett sätt som är attraktivt för den tänkta målgruppen med det som redan finns till hands. När det är motiverat med en stylist betalar det sig ofta flera gånger om. Det är dock svårt att säga vad en styling kostar. Det beror på bostadens storlek och hur mycket man behöver förändra. En duktig och engagerad mäklare kan ge råd och tips om när det är motiverat att vända sig till en stylist och när säljaren kan göra bostaden mer attraktiv själv med lite instruktioner från mäklaren.
Om man ska renovera bostaden innan försäljningen eller tvärt om marknadsföra den som ett renoveringsobjekt beror på bostadens skick och vilken målgruppsanalys man gör. Små renoveringar brukar ge extra stor effekt om man kan avhjälpa enskilda skönhetsfel som sticker ut jämfört med skicket på resten av bostaden.
Om hela bostaden är i stort behov av renovering kan det vara lika bra att låta den vara just ett renoveringsobjekt. Även då är det bra att putsa fönster, tvätta golv och kanske måla någon vägg. Det är billiga åtgärder som gör det lättare för visningsbesökarna att se bostadens potential genom att den upplevs som ljusare.
I bostäder som är i bättre skick brukar det vara bra att identifiera småsaker som avviker negativt för att höja lägsta nivån i bostaden. Att åtgärda slitna trägolv är ett exempel på en renovering med stor utväxling. När golvet reflekterar ljuset bättre blir lägenheten inte bara fräschare, utan även ljusare. Även väggar och tak kan ge bra effekt. Även mindre renoveringar kan ge en lukt av målarfärg som gör att bostaden uppfattas som fräschare.
Man ska inte göra kosmetiska renoveringar som inte avhjälper eventuella fel och brister, eller stylingar som döljer hål, sprickor, vattenskador och fläckar på golv. Då riskerar man att få en bitter och besviken köpare som kommer med ersättningskrav. Bostaden ska presenteras på ett attraktivt men ärligt sätt.
Badrum och kök är dyra att totalrenovera. De som är intresserade av bostaden måste uppskatta det man gör för att man ska tjäna på renoveringen. Samtidigt är en renovering av ett kök eller ett badrum någonting som håller sig under flera år. Dessutom är det ju härligt för den som äger bostaden att få njuta av ett nytt kök eller badrum en tid innan man säljer. Kostsamma renoveringar med lång livslängd är därför bra att göra i god tid innan man tänker sälja. Då riskerar man inte att försäljningen försenas av renoveringen samtidigt som man hinner njuta av renoveringen själv.
Om man ska renovera köket bara för att höja värdet kan man sänka den ekonomiska risken och minska tidsåtgången genom att bara lackera köksluckorna, byta bänkskiva, blandare och kaklet (eller annan yta) på väggen mellan köksbänk och undersidan av köksskåpen. I badrummet brukar det göra stor skillnad om man byter silikon och foga om kaklet. En enkel duschvägg istället för ett gammalt duschdraperi får badrummet att kännas lyxigare.

I många äldre hus är skorstenarna otäta så att det är eldningsförbud i brasan eller kakelugnen. Visst är det mysigt att ställa några ljus i en eldstad med eldningsförbud, men det är ju inte alls samma sak som att ha en riktig brasa som knastrar. Få saker är lika mysiga och stämningshöjande som en brasa när det är kallt och mörkt ute. Om det inte är högt upp till skorstenen behöver det inte kosta så mycket att täta rökgången så att du får elda igen. Man brukar räkna med att det kostar ett par tusen kronor per löpmeter att täta en skorsten. Har du väl fått en fungerande eldstad som du får elda i är det ett bra exempel på en förbättring med lång livslängd som du själv kan ha glädje av länge samtidigt som den gör bostaden attraktivare den dag du säljer.
Att bara måla ett gulnat tak vitt är ofta billigt och ett effektivt sätt att få bostaden att kännas fräschare. Särskilt om det är en avgränsad, och inte så stor yta. Risken med att börja måla på ett ställe är att det plötsligt ser mer ofräscht och slitet ut bredvid.
Belysningen är alltid viktig, och särskilt under mörkare årstider. Det brukar vara bra att förstärka belysningen med en eller ett par ljuskällor utöver de man har när man bor i bostaden till vardags. Dessutom kan det vara bra att byta till lite starkare glödlampor än man har annars. Det gäller särskilt hallen och andra rum som kan kännas lite mörka och trånga annars. Det som känns mysigt när man bor i en bostad kan uppfattas som mörkt, trångt och murrigt på en visning.
Inredningen handlar inte bara om att skapa igenkänning utan ofta minst lika mycket om att informera och räta ut frågetecken om man vill hjälpa säljaren att få ett riktigt högt försäljningspris och en framgångsrik försäljning i övrigt. Om man tror att många i målgruppen kommer att fundera på om ett litet rum i bostaden blir ett bra barnrum är det till exempel bra att inreda det som ett barnrum, även om man inte använder det så själv. Om man tror att köparna vill kunna äta i köket är det bra att möblera köket med en matgrupp. Omöblerade rum ser ofta mindre ut, och det kan vara svårt för visningsbesökarna att bilda sig en uppfattning om hur rummet kan användas om det inte är möblerat. Man kan använda nätta möbler, men möbleringen ska inte vara vilseledande.

De allra flesta som letar hus vill ha trädgård och fina uteplatser att umgås på. Särskilt om tomten är kuperad, och svår att anlägga en sittplats på, gör en altan extra stor skillnad. Tänk på att bygga så altanen harmonierar med huset. Ta hänsyn till väderstreck träd och annat så altanen hamnar i bra solläge. Ibland går det att bygga en altan så att man får ett förrådsutrymme under altanen om marken sluttar. Då kan även den förbättrade förvaringen för utemöbler och annat öka värdet på huset ändå mer. Att bygga altan är en åtgärd med lång livslängd, som dessutom tar tid att bygga. Därför är det bra att bygga altanen i god tid innan man tänker sälja så man slipper stress och hinner njuta av den själv.
Eftersom villaköparna ofta är barnfamiljer är det bra att visa att tomten är barnvänlig. Föräldrarna ska känna att tomten är barnvänliga, och barnen ska tycka den ser rolig ut.
Skapa gärna rum med sittplatser i trädgården och styla med mycket textilier och blommor. Lyktor och ljusslingor skapar trivsel och blir vackert, särskilt om man tar kvällsbilder från trädgården. Välklippta gräsmattor och rensade rabatter gör att tomten känns trevligare och skapar en harmonisk känsla av ordning och reda.
Uppfarten är det första en visningsbesökare ser. På en villa är det viktigt att rensa uppfarten från skräp och ogräs så den ser snygg och prydlig ut. En ren infart utan ogräs är inbjudande och signalerar att huset är välskött.
Förbered försäljningen genom att ta foton på trädgården när det är sommar så det finns tillgång till fina bilder även om bostaden säljs under vintern. Säljer man på vintern kan det vara ovärderligt att kunna visa inbjudande sommarbilder av en solig trädgård med prunkande rabatter istället för en regnig uteplats utan möbler.
Om det är en villa eller ett fritidshus som ligger nära vattnet bör man se till att ha en ordentlig och välskött stig till vattnet så att det känns nära och lätt att nå. Kan man anlägga en liten badplats är det naturligtvis uppskattat av många spekulanter. Många är villiga att betala mycket för närhet till vatten och sjöutsikt, så känslan av att vattnet finns där bör förstärkas.

Dagens höga bostadspriser och bankernas hårdare krav för att låna ut pengar gör det extra värdefullt att skapa så mycket och så bra boendefunktion som möjligt på en begränsad yta. Därför kostar ofta en tvåa mer än en etta som är lika stor, och en trea mer än en lika stor tvåa. Att skapa ytterligare ett rum i bostaden är ofta en av de mest värdehöjande åtgärder man kan göra. Att dela av ett stort rum som har två fönster så man får ett ytterligare sovrum ger en ny boendefunktion som många vill betala mer för.
Vill du ha hjälp att identifiera vilka åtgärder som kan höja värdet på just din bostad inför en försäljning? Här kommer du enkelt i kontakt med en mäklare som är specialiserad på området där du bor: https://www.erikolsson.se/sell/meeting
Vill du veta mer om hur själva försäljningsprocessen och valet av mäklare påverkar slutpriset kan du läsa om det här: Så lyckas du med din bostadsförsäljning och får Bäst Betalt