Rigstavägen 72

  • Söråker, Timrå

  • Villa

  • 6 rum

  • 100 + 60 m²

  • 800 m² tomt

Ställ en fråga

Alla bilder

Trevlig villa med social planlösning!

Öppen och social planlösning

Inglasad altan

Braskamin

Garage

Naturnära

Lättskött trädgård med växthus och lekstuga

Välkommen till Rigstavägen 72!

Planritning

Ritningen är inte skalenlig och avvikelser kan förekomma.

1 av 2

Boendetyp

Villa

Antal rum

6 rum och kök

Varav sovrum

2-3 st

Boarea

100 + 60 m²

Tomtstorlek

800 m² tomt

Byggår

1909

Fastighetsbeteckning

Ala 1:35

Energiklass

E

Föreslagen budstart

1 995 000 kr

Ansvarig mäklare

Rasmus Israelsson

Rigstavägen 72

Rigstavägen 72

Omgivning

Allmänt om området

Ett området i Timrå kommun, 25 minuters bilfärd från Sundsvall. Här bor man i ett mindre samhälle utan att ge avkall på storstaden. Närhet till naturen med fina fiskevatten och underbara vyer i havsbandet.

Serviceutbud

BUTIKER OCH NÄRSERVICE I Söråker finns postservice, vårdcentral, tandvård, pastorsexpedition, blomsterhandel, livsmedel och pizzeria. BARNOMSORG OCH SKOLOR Kommunen garanterar barnomsorg från 12 månaders ålder. Daghem, fritidshem och förskola. Låg- mellan och högstadieskola. Gymnasium finns i Timrå (buss) FRITID Fritidsgård, Folkets hus, Söråkers idrottsplats, bollplan och bandybana. Motionsspår, småbåtshamn och härliga naturmarker inpå knuten. Närhet till Tynderö med havsbad och deltat med fiske.

Kommunikation

Bussresan tar ca 25 minuter till Sundsvall. Till Härnösand tar det med buss ca 30 minuter. Med bil tar det ca 5 minuter till Midlanda flygplats, 25 minuter till Sundsvall och på den tiden hinner du även till Härnösand.

På gångavstånd

Skola

550 m

Liknande bostäder

Inga relaterade hem hittades